Doğal Rehabilitasyon Merkezi: "Veysel Dayı'nın Yeri"

Keşşaf Önder Alioğlu - Kişisel, WEB, Sosyal Medya, OUTDOOR, Mesleki Eğitim

OUTDOOR

Doğal Rehabilitasyon Merkezi: "Veysel Dayı'nın Yeri"

Beşkayalar Tabiat Parkı içerisinde, alternatif yürüyüş güzergahlarının tam merkezinde bir doğal rehabilitasyon merkezi: “Veysel Dayı’nın Yeri”…

 

 

Parkurun Özellikleri:

Yürüyüş Yönü ve Parkurun Başlangıç Noktasına Ulaşım:

Veysel  Dayı’nın Yerine (su istasyonu) ulaşmak için öncelikle Yuvacık üzerinden Yuvacık Barajı’na (Kirazdere Barajı) doğru devam ediyoruz. Daha sonra bir miktar devam ettikten sonra ilk yol ayrımı olan sola dönüşü ve köy tabelalarını görebilirsiniz. Aksığın, Tepecik ve Serindere köyleri tabelalarına doğru dönmeyerek yolumuza devam ediyoruz.

 

Bu noktadan sonra sürekli Aytepe ve Sinanın Yeri tabelalarını takip ederek yolumuza devam ediyoruz. Son olarak sinanın yerine geldiğimizde karşımıza Menekşe Yaylası – Bıçkıdere ve Yuvacık Barajını gösteren bir tabela çıkacak. İşte bu nokta Veysel Dayı’nın Yerine inmek için başlangıç noktamız olacak.

Yaz aylarında araç ile de inebileceğiniz bu yolu yürüyerek inmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Kıvrım kıvrım inen yolları ile oldukça eğlenceli zaman geçirebileceğiniz 2 km’lik bir yürüyüş ile Veysel Dayı’nın Yerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca en fazla 30 dk sürecek bu iniş esnasında Cirbin Ali Mağarasını ziyaret etme fırsatı da bulabilirsiniz.

Parkur toplam 2 km olup orman içi patika ve toprak yollardan oluşmaktadır. 

Yürüyüşümüz başlangıç aşamasında 942 mt yükseklikten başlayıp rota boyunca en fazla 690 mt ineceğiz. Tüm parkuru düşünce 259 mt inişli, 14 mt çıkışlı bir rotadan oluşmaktadır.

Veysel Dayının Yeri bir çok yürüyüş güzergahının başlangıç yeri konumunda bulunmaktadır. Örneğin Beşkayalar Tabiat Parkının içerisinden geçerek Yuvacık Barajına inebilir veya hemen karşısındaki köprüden karşıya geçerek patikayı takip edebilir ve Menekşe Yaylasına ulaşabilirsiniz.

Beşkayalar Tabiat Parkının merkezinde yer alması muhteşem bir manzarayı görmenize imkan tanır. Sahip olduğu doğal güzellik ile özellikle yaz aylarında şehir gürültüsü ve sıcağından bunalmış herkese harika bir dinlenme ortamı sunar.

Veysel Dayı'nın Yerine ulaştığınızda adını Veysel Dayı'dan Alan Veysel Candan Mağarasını da ziyaret edebilirsiniz.

Bitki örtüsü: Ormanlık alan

İstanbul’a uzaklığı: 128 kilometre

Parkurun Yapısı ve İdeal Yürüyüş Mevsimi: Orman içi toprak araç yolu niteliğindeki bu parkur için en ideal zaman kış dönemi hariç olan mevsimlerdir. Kışa özel olarak profesyonel rehberler eşliğinde kar yürüyüşü yapılabilir.

Su Durumu: Parkur boyunca birçok yerde temiz su kaynağı bulunuyor.

 

İletişim: Ahmet Candan 05365994537

Rotanın Farkı:

·         Yürüyüşün çoğu sık orman içinde geçiyor, bir zirveye ulaşmayı beklerken parkurun bittiğini anlamanız güç olabilir.

·         Yerlerde yoğun eğrelti otu, göklere doğru yükselen devasa gürgen a¤açlar› ile gerçekten keyifli bir parkur. Haziran ve temmuz aylarında dağ çileklerini, eylül gibi de böğürtlen toplamayı ihmal etmeyin.

·         Samanlı dağlarının en yüksek noktalarından biri olduğu için sahip olduğu harika doğayı fark edeceksiniz.

·         Yaban hayatı tüm çıplaklığı ile görebileceğiniz bir parkur yürüyüş sırasında yerde sizden hemen önce geçmiş bir ayı izini görmeniz sıradan bir durum.

·         Turlarımız yürüyüş turlarıdır. Orta zorluktaki parkurlarda yürüyüş süresi 3-5 saat arasında değişir. Yürüyüş sırasında fotoğraf çekebilir, gidilen yerin yaşam tarzını ve doğal kaynaklarını gözlemleyebilirsiniz.

·         Turlarımızın asıl amacı yürüyüş de olsa gizli amacımız şehir yaşantısının verdiği zorluklardan kurtulup deşarj olacağımız bir hafta sonu yaşamak.

Koordinatlar:

·         Aytepe N40 36 02 E29 56 06 955 m

 

·         Veysel Dayı’nın Yeri (Su İstasyonu) N40 35 34 E29 55 88 717 m

Yanında Getir:

·         Bilekleri saran yürüyüş botu: Sert ve tırtıklı taban tercih edilmelidir. (Topuklu, kösele, terlik ve düz tabanlı ayakkabı giymeyin.)

·         Yedek ayakkabı, çorap, çamaşır ve mevsime göre yedek giyim eşyası.

·         Yağmurluk veya panço.

·         Tozluk ve baton.

·         Göğüs ve bel destekli küçük bir sırt çantası (yiyecek, su ve kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamak için)

·         Mevsime göre çakı, fener, gözlük, şapka, bere, eldiven, güneş kremi vs…

·         Kullandığınız özel bir ilaç varsa yanınızda bulundurunuz ve bunlar hakkında tur liderini ve arkadaşlarınızı bilgilendiriniz.

·         Yanınızda yeterli miktarda su ve en az bir günlük yiyecek bulundurun. Ayrıca yürüyüş sırasında atıştırmak için çikolata ve kuru yemiş gibi yiyecekler bulundurunuz. Ama unutmayın ki bu tür yiyecekleri aşırı tüketmek sizi susandıracaktır.

·         Hafif, kolay kuruyan, rahat ve dar olmayan giysiler giyin. (Kot giymeyin!)

Keşşaf Notu:

·         Yürüyüş esnasında pozitif bir ruh halinde olmanın size çevrenizi daha iyi gözlemleme ve etkinlikten daha fazla zevk almanızı sağlayacağını unutmayın.

·         Sabah iyi bir kahvaltı yapmak yürüyüşe daha iyi başlamanızı sağlayacaktır.

·         Yürüyüş esnasında fazla abartmamak kaydı ile böğürtlen ve dağ çileği yemeyi ihmal etmeyin.

·         Her anı fotoğraflamaya çalışmaktansa anı yaşamaya ve keyif alamaya çalışın.

·         Attığınız her adımda toprağı, dokunduğunuz her bitkiyi ve işittiğiniz her sesi hissedin! 

Not: Etkinlik duyuruları için Keşşaflar’ı ziyaret ediniz.